Rokycany a okolí v obrazech

Před časem se mi dostala do rukou knížka Rokycany a okolí v obrazech od Tomáše Makaje a Petra Prokůpka. Knížka je mi milá ze dvou důvodů. Jednak jsem v Rokycanech prožil své dětství a mládí, a jednak jde o knížku čtivě a zajímavě napsanou. Pestrá mozaika drobných kapitol představuje památky královského města Rokycan významné historicky i architektonicky. Čtenář tak získává jakéhosi průvodce, který jej nenásilnou formou seznámí s historií tohoto starobylého města a nabídne k prohlédnutí památky, které by při své návštěvě neměl minout. Nejen náhodný návštěvník, ale i rodák se dozví jistě mnoho nového a zajímavého. Kniha je vyvedena v kvalitní takřka dárkové úpravě. Křídový papír doplňují vkusné ilustrace jednotlivých objektů. Autorem obrázků je spoluautor publikace Petr Prokůpek. 
Kniha vyšla jako osmý svazek Brdské edice, což je vlastivědný počin známý nejen čtenářům regionální literatury. (Pro zájemce uveďme, že Brdská edice obsahuje prozatím tyto svazky: Strašice a okolí v obrazech, Klapající minulost , Z historie strašických kasáren I. 1934-1939, Pověsti středních Brd, Hřbitove, hřbitove zahrado zelená, Mlýny a lidé města Příbramě Hor Stříbrných, Pytlácké pověsti z Brd). 
Na škodu jistě není ani připojený Stručný slovníček osobností z Rokycan a okolí. 
 
Tomáš Makaj, Petr Prokůpek:  Rokycany a okolí v obrazech. Počet stran: 102. Vydalo Nakladatelství Baron Hostivice 2018. 
 

Ukázka z knihy Rokycany a okolí v obrazech 

Dlouho jsem přemýšlel jakou ukázku z knihy Tomáše Makaje a Petra Prokůpka vybrat. Ale vzhledem k tomu, že se milý čtenáři nacházíš na stránkách záhadologických, padla má volba na kapitolku: 
 

Malé náměstí a jeho záhady

Malé náměstí vždy budilo zaslouženou pozornost nejen archeologů a historiků, ale také různých záhadologů. Přispěla k tomu celá řada zajímavých objevů, které vyústily ve spousty domněnek či teorií, co vše na náměstí asi bývalo. Již od 19. století se vedly záznamy o nálezech kosterních pozůstatků. Nalezena byla údajně kostra jeptišky při oprav domu č. p. 105, hned před vedlejším domem byl také učiněn zajímavý nález kostry mladého muže a dalších tří nebožtíků. To vyvolalo celou řadu spekulací. Jedna z teorií říkala, že se jedná o oběti z dob třicetileté války. V šedesátých letech minulého století došlo k dalším objevům, které pocházely zřejmě ze stejné doby. O třicet let později byy objeveny další kosterní pozůstatky pocházející z 11. století. Řeknete si, že je těch nebožtíků nějak moc. Zcela jistě jich bylo víc a je škoda, že jen v malém množství případů byl na místě zkušený archeolog. Malé náměstí nám představuje tedy tak trochu záhadný fenomén. Někteří badatelé právě sem kladou místo biskupského dvora, který zde měl být vystavěn na konci 10. století a stal se pevnou oporou církevní moci ve zdejším kraji, což dokazuje i první písemná zmínka o Rokycanech z roku 1100. Druhou variantou je, že dvorec stával v místě bývalého rokycanského hradu nedaleko kostela. Více by odhalil rozsáhlý archeologický výzkum. Ten ale nelze v současnosti provést. Historické otazníky tak zůstávají i nadále. 
 
Tolik malá ukázka z knihy Tomáše Makaje a Petra Prokůpka. Sám si vzpomínám, že při rekonstrukci sklepa někdejší drogerie na Malém náměstí byla také objevena jedna kostra. A další tři se našly při rekonstrukci hotelu Bílý lev. Říkalo se,  že jde o zavražděné formany, ještě z dob, kdy zde stával zájezdní hostinec. Kostry tehdy prohlíželi i kriminalisté, aby zjistili, zda se nejedná o nějaký novější mord. Jak je vidět, těch koster je na Malém náměstí vskutku hodně.